Firmy prowadzące działalność na arenie międzynarodowej muszą wykazać się dużą elastycznością. Częste braki kadrowe wiążą się z koniecznością stosowania metod takich jak delegowanie pracowników za granicę. To praktyka, z którą można spotkać się szczególnie w przypadku największych przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że delegacja transgraniczna wiąże się z licznymi obowiązkami ze strony pracodawcy.
Delegacja transgraniczna polega na odesłaniu specjalisty do pracy przez określony czas w obcym kraju. Z takiej możliwości najczęściej korzystają przedsiębiorcy współpracujący z oddziałami lub firmami partnerskimi znajdującymi się na terenie innych państw. Delegatura może mieć charakter jednorazowego zlecenia lub stałej współpracy, w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Warto jednak zaznaczyć, że bez względu na specyfikę danej sytuacji delegacja musi odbywać się w ograniczonym, z góry ustalonym terminie. W praktyce oznacza to, że pracodawca nie może oddelegować pracownika zatrudnionego na stałe w firmie, aby długotrwale realizował usługi dla podmiotu partnerskiego z siedzibą poza granicami państwa.
Czas przebywania pracowników za granicą nie może przekroczyć 24 miesięcy. Wydłużenie tego okresu może nastąpić wyłącznie w szczególnych sytuacjach. Konieczne jest wtedy zwrócenie się do odpowiedniej instytucji i złożenie stosownego wniosku.
Transgraniczne delegacje pracowników można podzielić na dwie podstawowe kategorie – dłuższe wyjazdy oraz krótsze podróże służbowe. Obydwa z rodzajów wiążą się z licznymi obowiązkami i formalnościami, które należy dopełnić. Przepisy w tym zakresie mogą być problematyczne zwłaszcza dla przedsiębiorstw, które po raz pierwszy mają do czynienia z tego typu procesami. Wszelkie kwestie związane z delegacją zagraniczną warto zatem powierzyć zaufanym specjalistom, którzy od początku do końca przeprowadzą najważniejsze czynności w profesjonalny i odpowiedzialny sposób.
To termin określający pracownika oddelegowanego do realizowania swoich obowiązków na terenie innego państwa należącego do Unii Europejskiej. Wykonywana praca ma w tym przypadku charakter czasowy. Określenie „pracownik transgraniczny” odnosi się zarówno do osób, które na co dzień mieszkają w Polsce, jak i pracowników z innych państw, którzy zostali oddelegowani do pracy w naszym kraju.
Transgraniczne delegacje pracowników są ściśle określone przez przepisy prawa. Co istotne, nie zawsze możliwe będzie zastosowanie takiego rozwiązania. Pracodawca może oddelegować pracownika poza granice kraju jedynie po spełnieniu określonych warunków.
Jest to opcja dostępna wyłącznie wtedy, gdy:
Należy zaznaczyć, że delegacja transgraniczna nie oznacza przerwania ciągłości zatrudnienia w firmie macierzystej. Stosunek pracy, podobnie jak prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców, przez cały czas pozostają bez zmian. Należy jednak mieć na uwadze szereg dodatkowych zadań, o które należy zadbać. Mowa przede wszystkim o zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ustaleniu okresu zatrudnienia i wypoczynku oraz zorganizowaniu zakwaterowania. Do tego dochodzi także pokrycie kosztów podróży i zwrot wydatków związanych z utrzymaniem się w obcym państwie. To jeszcze nie koniec – w przypadku chronionych grup pracowników konieczne jest stosowanie się do wymaganych warunków pracy. Należy również pamiętać o przepisach dotyczących dyskryminacji oraz zagwarantowaniu wynagrodzenia podstawowego i dodatków za przepracowane nadgodziny.
Razem z nami
Setki pracowników tymczasowych gotowych do pracy od zaraz
Pracodawcy muszą mieć na uwadze konieczność zapewnienia pracownikom w trakcie delegacji warunków pracy zgodnych z przepisami obowiązującymi na terenie państwa przyjmującego.
Dotyczy to m.in.:
Jeśli warunki w tym zakresie okażą się dla pracownika mniej korzystne niż w przypadku zatrudnienia na terenie Polski, należy bezzwłocznie zadbać o ich poprawę. Dodatkowo powinny one być utrzymane na odpowiednim poziomie przez cały okres trwania delegacji.
Zabezpieczenie społeczne dla delegowanych pracowników
Pracownicy delegowani podczas tymczasowego pobytu i zatrudnienia na terenie innego państwa Unii Europejskiej mogą pozostać w systemie ubezpieczeń społecznych kraju, z którego zostali oddelegowani. Aby było to możliwe, obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie odpowiedniej informacji do kraju przyjmującego oraz złożenie wniosku (jest to tzw. dokument przenośny A1). Jest on wydawany przez zakład ubezpieczeń społecznych w państwie zamieszkania danego pracownika. Dokument przenośny A1 stanowi przede wszystkim potwierdzenie, że delegowany nie jest zobowiązany do opłacania składek w kraju przyjmującym.
Chcąc złożyć wniosek o wydanie dokumentu A1, należy podać m.in. informację o dacie rozpoczęcia i zakończenia delegacji. Również w tym przypadku warto mieć na uwadze maksymalny okres, który wynosi 24 miesiące. Jeśli jednak z jakichś powodów ma on być dłuższy, konieczne będzie przekazanie nowych dokumentów. W tym celu należy ponownie zgłosić się do odpowiedniego organu wydającego dokument A1. Decyzja o przedłużeniu nie jest przyznawana automatycznie – wiele zależy m.in. od wzajemnego porozumienia pomiędzy krajem pochodzenia a krajem przyjmującym. Alternatywą dla tej opcji jest wezwanie oddelegowanego pracownika do przystąpienia do systemu zabezpieczenia społecznego obowiązującego w państwie przyjmującym.
Delegacja transgraniczna to jeden ze sprawdzonych sposobów na legalny przepływ pracy pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej. Jest to bardzo wygodna metoda, coraz chętniej stosowana przez wiele firm, które na pierwszym miejscu stawiają swój ciągły rozwój. Transgraniczna delegacja pracownika pozwala na zatrudnienie cudzoziemców z innych krajów członkowskich, a także odesłanie polskich pracowników do innych państw w celu poszerzenia swoich kompetencji i zdobycia cennego doświadczenia. Jest to również skuteczne rozwiązanie na problemy związane z brakami kadrowymi, które mogą być szczególnie odczuwalne w szczycie sezonu lub w okresach zwiększonego popytu na usługi czy towary.
Transgraniczne delegacje pracowników to coraz częstsza praktyka. Z roku na rok liczba przedsiębiorstw, które korzystają z tego rozwiązania, stale rośnie. Jak wynika z najnowszych analiz, polscy pracownicy najczęściej są delegowani do pracy w Niemczech. Wśród innych państw docelowych bardzo wysoko plasuje się również Francja, Belgia, Holandia i Szwecja. Są to kraje, w których działa wiele firm współpracujących z polskimi przedsiębiorstwami, co przekłada się również na stosunkowo częstą wymianę pracowników.
Korzystanie z usług specjalizujących się w zakresie delegacji transgranicznych ma wiele zalet. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że mimo wspólnych przepisów unijnych szczegółowe regulacje obowiązujące w poszczególnych krajach mogą się nieco różnić. Dotyczy to zarówno praw, jak i obowiązków spoczywających na pracodawcy oraz pracownikach, którzy podejmują decyzję o delegacji poza granicami Polski. Dzięki wsparciu specjalistów można mieć pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem. To również dobry sposób na wyeliminowanie ewentualnych pomyłek, które mogłyby wiązać się z wysokimi sankcjami i dodatkowymi problemami.
Delegowanie pracowników za granicę to wiele korzyści dla firm. Jest to szansa dla przedsiębiorstw na dynamiczny rozwój, jak również pokazanie się na zagranicznym rynku pracy. To także spore możliwości związane z poprawą konkurencyjności oraz podnoszeniem kwalifikacji zatrudnionych osób. Sam proces delegowania pracownika do innego państwa jest jednak dość skomplikowany i czasochłonny. Aby móc utrzymać sprawne działanie firmy i zadbać o jej dalszy rozwój, warto postawić na wsparcie specjalistycznych partnerów zajmujących się tego typu rozwiązaniami.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży pośrednictwa pracy świadczymy profesjonalne, kompleksowe usługi dotyczące wszelkich kwestii związanych z zatrudnieniem – również w obszarze delegacji transgranicznych. Służymy wsparciem w organizacji wyjazdów, kompletowaniu dokumentów oraz obsłudze różnych kwestii formalnych. Zapewniamy pełną pomoc dla przedsiębiorstw, które chcą poprawnie wypełnić obowiązki dotyczące delegacji pracowników do innych krajów.
Dysponujemy sporą wiedzą i profesjonalną kadrą, a także wieloma narzędziami, które gwarantują sprawną, bezproblemową współpracę na każdym etapie trwania delegacji transgranicznej. Zawsze stawiamy na rzetelność, fachowość oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Jeśli są Państwo zainteresowani naszymi usługami, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w celu omówienia warunków przyszłej współpracy. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi elementami naszej oferty, w ramach której można znaleźć szereg usług związanych z zatrudnieniem pracowników zarówno z Polski, jak i zagranicy.