Leasing pracowniczy to nic innego jak nowoczesna metoda zatrudniania pracowników, która pozwala uzupełnić braki w kadrach przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów rekrutacji i utrzymania pracownika. Istnieje wiele sposobów na skorzystanie z tego narzędzia ale najefektywniejszą metodą wdrożenia leasingu pracowniczego w Twojej firmie będzie współpraca z agencją pracy tymczasowej. Dowiedz się czym jest leasing pracowniczy, jak wygląda umowa leasingu pracowniczego i jakie korzyści płyną z tej formy zatrudniania pracowników.
Leasing pracowniczy określa się potocznie jako “wypożyczenie” pracownika innej firmie. W dużym skrócie jest to proces w którym osoba zatrudniona przez firmę lub agencję pracy tymczasowej podejmuje pracą dla innego przedsiębiorcy. Tego typu umowa zakłada stosunek pracy dla dwóch podmiotów za zgodą wszystkich stron .Strony tego procesu są takie same jak w przypadku leasingu auta firmowego lub maszyny, z wyjątkiem tego, że pracownik jako trzecia strona ma głos w całym procesie.
Wyróżniamy więc:
Leasing pracowniczy jest rozwiązaniem cieszącym się rosnącą popularnością nie tylko w Polsce ale w wielu krajach Europejskich. Sprawdza się on idealnie w przypadku firm, które potrzebują zwiększyć liczebność kadr w branżach o wysokiej sezonowości, oraz w przypadku rekrutacji masowej na wyspecjalizowane stanowiska. Dodatkowo w sytuacji, kiedy kluczowy pracownik przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie, leasing pracownika tymczasowego zapewnia ciągłość funkcjonowania danego stanowiska lub całego działu firmy.
Wiele firm decyduje się oddelegować zadanie rekrutacji, weryfikacji i obsługi kadrowo-płacowej na agencje pracy tymczasowej. W ten sposób firma będąca leasingobiorcą zyskuje:
Jak widać leasing pracowniczy jest świetnym sposobem na pozyskanie bardzo wykwalifikowanego pracownika przy jednoczesnej redukcji kosztów działów HR. Wszystkie kompetencje związane z monitorowaniem czasu pracy, obciążeniem kadr HR kwestiami płacowymi i przeprowadzeniem rekrutacji można oddelegować profesjonalnej agencji pracy tymczasowej.
Leasing pracowniczy jest szczególnie popularny w przypadku rekrutacji pracownika obcokrajowca. Wyspecjalizowane agencje pracy dbają o prawidłową dokumentację, legalizację pobytu, koordynację zlecenia i rozliczenie pracy cudzoziemca.
Dzięki tego typu usługom, Polskie firmy zyskują wysoce wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, Czech, Słowacji, Węgier i innych krajów, które są zmotywowane do pracy w naszym kraju.
Razem z nami
Setki pracowników tymczasowych gotowych do pracy od zaraz
Umowa leasingu pracowniczego jest najczęściej zawierana pomiędzy agencjami pracy tymczasowej, które pozyskują pracowników na potrzeby zatrudnienia ich w innych firmach (tzw. pracodawcą-użytkownikiem). Sama umowa powinna zawierać jasno i precyzyjnie określone warunki leasingu pracowniczego. Niezbędne zapisy w umowie powinny określać:
Dokumentem prawnym regulującym umowę leasingu pracowniczego jest ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych.
W przypadku zawarcia umowy leasingu pracowniczego, pracownik otrzymuje wynagrodzenie od leasingobiorcy a nie od macierzystej firmy, która zatrudnia go w pierwszej kolejności. Dzieje się tak jedynie w przypadku zawarcia umowy między dwoma zakładami pracy.
Inaczej dzieje się w przypadku zawarcia umowy z firmą świadczącą usługi pośrednictwa pracy. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na skorzystanie z agencji pracy tymczasowej, to właśnie agencja jest podmiotem wypłacającym pracownikowi wynagrodzenie. Agencja w takiej sytuacji podpisuje z pracownikiem umowę o pracę tymczasową. Co więcej, agencja dba również o dopełnienie wszelkiego rodzaju formalności – opłaca świadczenia, odprowadza podatki oraz szkoli pracowników. Dlatego właśnie warto wybrać agencję pracy i zredukować koszt kadrowy wynikający z obsługi całego procesu kadrowego pracownika.
Same przepisy wspomnianej ustawy nie określają rodzaju umowy, na podstawie której możemy zatrudnić pracownika „wypożyczonego”. Może to być zarówno umowa na czas określony, jak i umowa na czas wykonywanej pracy. Są jednak pewne ramy czasowe, których nie można przekroczyć.
Ustawa o zatrudnieniu pracowników tymczasowych określa też maksymalny czas pracy dla jednego pracodawcy – to maksymalnie 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.
Nasza agencja pracy od lat współpracuje z klientami potrzebującymi zarówno wysoce wyspecjalizowanych pracowników o specyficznych kwalifikacjach, jak i tych, którzy szukają dużej ilości pracowników niższego szczebla. Posiadamy doświadczenie w rekrutacji pracowników z Polski, krajów Unii Europejskiej oraz krajów nie należących do wspólnoty Europejskiej.
Niezależnie od tego czy potrzebujesz 10, 100 czy 1000 pracowników jesteśmy w stanie zagwarantować rekrutację odpowiedniej osoby na dane stanowisko.
Prowadzimy rekrutację w niemal każdej niszy biznesowej. Od branży spożywczej, agro, FMCG i przetwórstwa, po branżę automotive IT i pracowników biurowych.
Szukasz pracowników na produkcję?
Sprostamy każdemu wzrostowi sezonowemu. Rekrutujemy setki pracowników z doświadczeniem w pracy w szczytach sezonu.
Potrzebujesz personelu technicznego?
Pomagamy w zatrudnieniu wykwalifikowanych spawaczy, ślusarzy, stolarzy, tapicerów i innych osób z celowym wykształceniem oraz praktyką zawodową w pracy ręcznej lub maszynowej.
Masz braki w kadrze logistycznej?
Rekrutujemy osoby z doświadczeniem w pracy zarówno w centrach logistycznych jak i magazynach firmowych.
Potrzebujesz programisty lub administratora?
Oferujemy pozyskanie wykwalifikowanych pracowników branży IT. Rekrutujemy programistów, specjalistów od sprzętu komputerowego i administratorów sieci.
Potrzebujesz pracowników fizycznych?
Zajmujemy się rekrutacją personelu niższego szczebla oraz pracowników do prostych prac fizycznych.
Szukasz pracowników na produkcję i przetwórstwo?
Pomagamy w pozyskaniu pracowników do pracy w zakładach przetwórstwa mięsa, ryb, warzyw i owoców. Rekrutujemy osoby z doświadczeniem w zakresie produkcji żywności.
W świecie HR pojęcie outsourcingu i leasingu pracowniczego są często ze sobą mylone. Outsourcing to proces polegający na zleceniu konkretnego zadania danemu podwykonawcy.
Leasing pracowniczy jest układem trójstronnym, w którym firma wypożycza pracownika od innego podmiotu w celu świadczenia usług na określony okres czasu.
Różnica polega na tym, że w przypadku outsourcingu, realizacja usługi leży po stronie zewnętrznej firmy, a przedsiębiorca nie przyjmuje do siebie pracowników z zewnątrz. Co więcej, umowa outsourcingu zawierana jest dwustronnie pomiędzy:
Co też ważne, podstawą prawną, w której odnajdziemy regulacje dotyczące outsourcingu, jest kodeks cywilny, a prawo nie określa maksymalnego czasu współpracy pomiędzy podmiotami.