Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej zatrudniają pracowników z zagranicy. Wiąże się to jednak z licznymi formalnościami, które należy dopełnić – mowa przede wszystkim o procesie legalizacji. Przepisy w tym zakresie są dość skomplikowane, przez co wiele firm decyduje się na skorzystanie ze specjalistycznego wsparcia. Profesjonalne usługi pomogą uniknąć nieporozumień, błędów formalnych i innych problemów związanych z legalizacją.
Legalizacja pracowników z zagranicy jest wymagana tylko w określonych przypadkach. Mowa przede wszystkim o zatrudnianiu osób, które nie są obywatelami państw Unii Europejskiej, krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Unia Europejska wraz z Islandią, Norwegią i Liechtensteinem) lub Szwajcarii. W przypadku pracowników z UE, EOG lub Szwajcarii formalności są w dużej mierze identyczne, jak przy zatrudnianiu Polaka – należy jednak pamiętać o konieczności zgłoszenia w urzędzie wojewódzkim pobytu na czas dłuższy niż trzy miesiące.
Cudzoziemcy z pozostałych krajów podlegają z kolei innym regulacjom dotyczącym legalizacji pracowników, które mogą być dość skomplikowane. Do zatrudnienia niezbędny będzie odpowiedni dokument – w zależności od konkretnej sytuacji będzie to wiza, zezwolenie na pobyt czasowy lub zezwolenie na pobyt stały. Dla niektórych państw dostępny jest także ruch bezwizowy.
Wiza
Wiza stanowi dokument, który pozwala obcokrajowcom przekroczenie granic Polski i pobyt na terenie państwa. Najczęściej ubiegają się o nią cudzoziemcy przebywający w kraju w celach innych niż turystyczne – z wyjątkiem obywateli Korei Południowej, którzy są zwolnieni z obowiązku jej posiadania. Wyróżnia się dwa rodzaje wiz – Schengen (typ C) oraz krajową (typ B). Oba dokumenty dają pracownikowi możliwość ubiegania się o zatrudnienie w Polsce.
Zezwolenie na pobyt tymczasowy
O zezwolenie na pobyt tymczasowy mogą ubiegać się obcokrajowcy, których okoliczności uzasadniają konieczność przebywania na terytorium Polski dłużej niż trzy miesiące. Najczęstszym powodem jest zatrudnienie u pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą w Polsce. Ważną kwestią jest fakt, że zezwolenia na pobyt tymczasowy nie można przedłużyć – przed jego wygaśnięciem należy zwrócić się do odpowiedniego urzędu o nowy dokument.
Ruch bezwizowy
Alternatywą dla wizy jest tzw. ruch bezwizowy, który został określony w umowie podpisanej przez Polskę z niektórymi państwami. Kompletny wykaz jest dostępny na stronie internetowej Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej. Na liście znajdują się m.in. kraje UE, Wielka Brytania oraz wiele pozostałych krajów europejskich, w tym Ukraina.
Ruch bezwizowy uprawnia cudzoziemców do przebywania na terenie Polski nie dłużej niż 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że do tej liczby zalicza się również wszystkie dni spędzone w którymkolwiek państwie należącym do strefy Schengen. W ciągu tych 90 dni cudzoziemiec może ubiegać się o zatrudnienie i pracować przez cały okres pobytu. W celu utrzymania pracy przez dłuższy czas należy złożyć u wojewody wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt tymczasowy.
Zezwolenie na pobyt stały
Zezwolenie na pobyt stały jest wydawane bezterminowo, lecz po 10 latach należy wymienić kartę stałego pobytu na nową. Nie ma jednak konieczności ponownego składania wniosku. Dokument ten uprawnia cudzoziemców do wykonywania pracy w Polsce bez potrzeby okazywania innych uprawnień.
Agencja pośrednictwa pracy
Setki ofert pracownikówdla każdej firmy
Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców to proces obarczony dość szczegółowymi i skomplikowanymi regulacjami prawnymi. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że istnieje kilka dróg zatrudnienia obcokrajowca. Wśród najistotniejszych z nich znajdują się procedura oświadczeniowa, zezwolenie na pracę oraz zezwolenie jednolite na pobyt i pracę.
To rozwiązanie skierowane do obywateli Armenii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Gruzji oraz Mołdawii. Obywatele tych państw nie mają obowiązku ubiegania się o zezwolenie na pracę – mogą oni zdobyć zatrudnienie również wtedy, gdy pracodawca złoży oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy. Okres zatrudnienia nie może jednak przekraczać sześciu miesięcy w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Bardzo ważne jest również to, że zatrudnienie nie może mieć charakteru pracy sezonowej.
Procedura oświadczeniowa to bardzo prosta droga do uzyskania zatrudnienia przez obcokrajowców w Polsce. Co więcej, nie wymaga ona dużych nakładów finansowych – przed złożeniem oświadczenia należy zapłacić jedyne 30 złotych. Korzyści dla przedsiębiorcy to znacznie mniejsza liczba formalności i szybkie przejście przez cały proces legalizacji pracy cudzoziemców.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na realizację procesu, jakim jest legalizacja cudzoziemców, jest uzyskanie zezwolenia na pracę. W tym celu przedsiębiorstwo musi złożyć odpowiedni wniosek u wojewody lub starosty. Wyróżnia się aż 6 typów zezwoleń:
Koszty, które należy ponieść, zależą od czasu zatrudnienia. Jest to 50 złotych w przypadku pracy przez okres krótszy niż 3 miesiące oraz 100 złotych dla dłuższego zatrudnienia. Legalizacja pracowników z zagranicy w ten sposób to znacznie bardziej skomplikowany proces niż opisana wcześniej procedura oświadczeniowa – należy przygotować się na co najmniej kilka miesięcy rozpatrywania sprawy i konieczność przeprowadzenia testu rynku pracy. Co istotne, zezwolenie na pracę obowiązuje wyłącznie u konkretnego pracodawcy. W przypadku podjęcia zatrudnienia w innym przedsiębiorstwie konieczne będzie uzyskanie osobnego dokumentu.
Kolejna forma prawna upoważniająca cudzoziemców do zatrudnienia na terenie Polski to zezwolenie jednolite na pobyt i pracę. Jest to najbardziej kompleksowa opcja, a jednocześnie najbardziej skomplikowana. Co więcej, w tym przypadku z inicjatywą o uzyskanie zezwolenia powinien wyjść sam pracownik, a nie pracodawca. Z zezwolenia jednolitego na pobyt i pracę najczęściej korzystają obcokrajowcy, którzy planują przebywać i wykonywać pracę na terenie Polski w okresie dłuższym niż 3 miesiące, ale krótszym niż 3 lata. Aby uzyskać ten rodzaj zezwolenia, konieczne jest złożenie wniosku, a wraz z nim uzyskanej przez pracodawcę opinii starosty na temat możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy.
Koszty legalizacji pracownika przy tej procedurze są stosunkowo wysokie. Aby uzyskać zezwolenie jednolite, obcokrajowiec musi przygotować się na wydatek 440 złotych w momencie składania wniosku oraz 50 złotych za wydanie karty pobytu.
Mimo że legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców jest bardzo czasochłonna, a niekiedy także dość kosztowna, spora część polskich przedsiębiorców decyduje się na ten krok. Jest to związane z licznymi zaletami, jakie oferuje taka opcja. Najbardziej zachęcającą kwestią dla wielu firm są wysokie kwalifikacje oraz wyspecjalizowane umiejętności pracowników z zagranicy. Na polskim rynku coraz bardziej brakuje takich osób – wynika to m.in. z wysoką emigracją Polaków, co powoduje powstanie sporej luki na rynku, którą przedsiębiorcy mogą wypełnić zagranicznymi specjalistami.
Kolejna ważna korzyść wynikająca z zatrudnienia cudzoziemca to wysoka dostępność pracownika. Obcokrajowcy najczęściej przyjeżdżają do Polski wyłącznie w celach zarobkowych, co oznacza większe skupienie się na pracy. W kontekście zalet zatrudniania obcokrajowców przez polskie przedsiębiorstwa warto jeszcze podkreślić aspekt kulturowy, który może pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy, a także zwiększyć jej atrakcyjność na rynku. Praca w wielokulturowym środowisku pozwala na zwiększenie innowacyjności, wprowadzenie nowych pomysłów oraz nawiązanie kontaktów z zagranicznymi partnerami.
Legalizacja pracy cudzoziemców to skomplikowana procedura, która w większości przypadków wymaga sporych nakładów czasu oraz przekazania zestawu dokumentów do określonych urzędów. W efekcie istnieje spore ryzyko pojawienia się błędów czy pomyłek, które mogą narazić przedsiębiorstwo na bardzo wysokie straty. Aby temu zapobiec, warto zwrócić się do firmy, która w profesjonalny i kompleksowy sposób zajmie się zorganizowaniem i przeprowadzeniem całego procesu. Co więcej, dzięki temu można skupić się na rozwoju swojej działalności w trakcie oczekiwania na decyzję dotyczącą zatrudnienia obcokrajowca.
Oferujemy kompleksowe usługi dla firm w zakresie legalizacji cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Nasza oferta obejmuje kompletne wsparcie, w tym:
Dysponujemy wieloletnim doświadczeniem w legalizacji pracy i pobytu pracowników z takich krajów jak Ukraina, Białoruś, Rosja i wiele innych. Wyróżnia nas profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego klienta. Jeśli szukają Państwo zaufanej firmy, która rzetelnie zadba o cały proces legalizacji cudzoziemca, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Zapewniamy profesjonalną realizację każdego zlecenia oraz solidne wsparcie we wszelkich kwestiach związanych z zatrudnieniem obcokrajowców.