Możliwość bezpiecznej pracy za granicą to główne zapotrzebowanie migrantów zarobkowych w latach 2022-2023. Oficjalna rejestracja pozwala nie tylko otrzymywać terminowe płatności i gwarancje. Umowa z pracodawcą pozwala wymagać wysokiej jakości warunków pracy, ochrony przed niewolnictwem i ujednoliconego harmonogramu pracy.
Największy popyt wśród Ukraińców w ciągu ostatnich 5 lat dotyczył wolnych miejsc pracy w Polsce. Bliskość terytorialna, różnorodność ofert pracy dla różnych kadr, niskie wymagania stawiane kandydatom to główne atuty pracy w RP.
Ale jak sprawdzić polskiego pracodawcę przed podpisaniem umowy i na co zwrócić uwagę? Przyjrzyjmy się bliżej specyfice zatrudnienia w Polsce w latach 2022-2023.
Nikt nie jest odporny na oszustwa i oszustwa. Najbardziej narażeni nowicjusze to pracownicy bez doświadczenia w pracy za granicą i samodzielnej selekcji wolnych miejsc pracy bez pośrednika. Pracodawca może mówić ile chce o idealnych i komfortowych warunkach pracy, dodatkowym wynagrodzeniu i bezpieczeństwie. Jednak przy dogłębnej analizie często pojawiają się pułapki (w tym brak zezwoleń na prowadzenie działalności przez pracodawcę). Kontrola pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji podczas współpracy z polską firmą.
Możesz sprawdzić pracodawcę dopiero po jego unikalnej identyfikacji. W Polsce przedsiębiorcom przypisuje się specjalne parametry:
Nazwa firmy;
numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS);
statyczny identyfikator firmy (REGON);
unikalny numer podatkowy (NIP);
PESEL dla prywatnych przedsiębiorców.
Sprawdzenie głównych parametrów pozwala zidentyfikować oszusta w pierwszych etapach sprawdzania. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rejestrację firmy – jej obecność, brak unieważnienia, długi, naruszenia prawa pracy. Czynności wskazane w rejestrach muszą odpowiadać faktycznemu kierunkowi pracy.
Drugim etapem jest weryfikacja pracodawcy poprzez KRS. Wyszukiwanie można przeprowadzić np. po numerze KRS, który najczęściej zaczyna się od zer na początku identyfikatora. Wynikiem wyszukiwania będą poszerzone informacje o polskiej firmie. Na szczególną uwagę zasługuje informacja „Monitor sądowo-gospodarczy” z dziennikiem o wszystkich przeprowadzonych reorganizacjach. Działalność w rejestrze musi być zgodna z informacją podaną w zaproszeniu od pracodawcy. Sprawdzenia można dokonać również po numerze REGON.
Współpracując z agencją rekrutacyjną możesz sprawdzić pośrednika poprzez bazę KRAZ. Informacje rejestracyjne muszą być obecne. W przypadku jej braku lub anulowania zdecydowanie możemy mówić o oszustach.
Sprawdzenie pracodawcy i pośrednika pozwoli uniknąć ryzyka podczas poszukiwania pracy za granicą. Chociaż samokontrola danych daje 100% gwarancję przed ryzykiem, zmniejsza prawdopodobieństwo stania się ofiarą oszustwa.d